Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - MAI

buna seara
sunt nascut in 1967 luna septembrie,lucrez in politie din ianuarie 1991,am implinit luna trecuta 20 ani de munca in politie,totii anii fiind incadrati in grupa speciala.
mentionez ca am inceput sa lucrez cu carte de munca din 1986,luna octombrie iar in intervalul oct 1986-ian 1991 am efectuat stagiul militar timp de 17 luni.
intentionez sa mai lucrez in politie pana in luna august a acestui an dupa care doresc sa desfasor in viata civila o activitate privata si sa-mi platesc la stat taxele si contributiile pentru a avea vechime in munca in continuare.
as dori sa cunosc daca mai beneficiez de reducerea varstei de pensionare pentru cei 2o ani lucrati in grupa speciala daca eu voi iesi din politie in august in acest an si data la care voi putea iesi cel mai repede la pensie
Limita de varsta la 48 ani si 10 luni,reducere de 10 ani(tabelul 2)din 58 ani si 10 luni(anexa 6).
Tabelul nr. 2
Stagiul de cotizare realizat în condiţii speciale(ani împliniţi)Reducerea vârstei standard de pensionare cu:Ani Luni
Anexa 6 20 10 —

Septembrie 1967 Iulie 2026 58/10 27/10 18/10