Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... DATA IESIRE LA PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

DATA IESIRE LA PENSIE

nascut septembrie 1967
serviciu militar termen redus 1986-1987
studii universitare 1987-1991
angajat inginer la o societate comerciala 1992-1994
din 1995 angajat in sistemul de aparare si ordine publica, in conditii speciale de munca
Va rog a aproxima cea mai apropiata data la care ma pot pensiona.

Legea 263/2010

VÂRSTE STANDARD
de pensionare, stagii complete şi stagii minime de cotizare în
specialitate, pentru cadrele militare în activitate, soldaţii şi
gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut
special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul
apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale

Bărbaţi - Femei

┌─────────────────────┬─────────────────────────┬────────────────────┬───────────────┬─────────────┐
│ │ │Vârsta asiguratului │Stagiul complet│Stagiul minim│
│Luna şi anul naşterii│Luna şi anul pensionării │la ieşirea la pensie│ de cotizare │ de cotizare │
│ │ │ (ani/luni) │ (ani/luni) │ (ani/luni) │

Septembrie 1967 │Iulie 2026 │ 58/10 │ 27/10 │ 18/10 │

Daca o sa indepliniti conditia stagiului minim de cotizare(18 ani si 10)in specialitate,beneficiati de o reducere cu 9 ani a varstei standard(58 de ani si 10 luni).
Ar fi,limita de varsta la 49 de ani si 10 luni.