avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sistemul public de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sistemul public de pensii

Sunt politist la ordine publica, nascut la data de 15.12.1966, barbat, cu o activitate in politie de 20 ani, efectiv lucrati, pe care ii voi implini la data de 01.03.2013, conditii speciale de munca, iar in campul muncii inca sapte ani lucrati in conditii de munca normale, inainte de cei 20 ani lucrati in politie, posesor al unui certificat de revolutinar. Va rog sa imi spuneti in ce conditii ma pot pensiona de drept, pensie standard , raportat la vechimea efectiva si varsta pe care o am, fiind si luptator al revolutiei remarcat prin fapte deosebite, cu certificat de revolutionar. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: elliss , utilizator 12:30, 21 Februarie 2013
20 de ani de conditii speciale,va aduc o reducere de 10 ani.Legea 341 va mai acorda o reducere de 5 ani.

Se va aplica legea 263/2010

Art. 60
(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55, precum si cele prevazute de alte acte normative pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.

Deci 58 de ani si 7 luni-13=45 de ani si 7 luni.Aceasta este conditia de varsta,pentru limita de varsta.Conditia de stagiu este de 27 de ani si 4 luni si este si ea indeplinita.
Indepliniti conditiile de varsta si stagiu,pentru limita de varsta.


Anexa 6


VÂRSTE STANDARD
de pensionare, stagii complete şi stagii minime de cotizare în
specialitate, pentru cadrele militare în activitate, soldaţii şi
gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut
special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul
apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale





Bărbaţi - Femei



┌─────────────────────┬─────────────────────────┬────────────────────┬───────────────┬─────────────┐
│ │ │Vârsta asiguratului │Stagiul complet│Stagiul minim│
│Luna şi anul naşterii│Luna şi anul pensionării │la ieşirea la pensie│ de cotizare │ de cotizare │




Decembrie 1966 │Iulie 2025 │ 58/7 │ 27/4 │ 18/7 │
Toata stima, stimate domn Mircea carp; raspunsul este mai mult decat complet. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie - mai elliss elliss Sunt angajat al MAI, am vasta de 44 ani, sunt barbat , posed certificat de revolutionar si am o vechime in munca de 18 ani in cadrul MAI, ca si politist si ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie, activitate in cadrul mai rova66 rova66 Lucrez in MAI ca si politist din anul 1987(in afara de cei trei ani de scoala militara) La art 41 alin. 2 din HG 257 din 2011 privind normele de aplicare ale ... (vezi toată discuția)
Reducere varsta de pensionare mariazet45 mariazet45 La ce varsta ar putea iesii la pensie o persoana :Barbat ,nascut in noiembrie 1957 ,stagiu de cotizare 38 de ani ,lucru conditii deosebite 11 ani ,conditii ... (vezi toată discuția)