Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta de pensionare

La ce varsta ar putea iesii la pensie o persoana :Barbat ,nascut in noiembrie 1957 ,stagiu de cotizare 38 de ani ,lucru conditii deosebite 11 ani ,conditii speciale 10 ani Va multumesc .
1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in conditii speciale (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani.

3. Pentru cei 11 ani lucrati in conditii deosebite (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare devine (65/0 - 5/0 - 2/0 = ) 58 de ani.
- Stagiul realizat de cotizare devine (38/0 + 5/0 + 2/6 = ) 44 de ani si 6 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani, in noiembrie 2015.
Daca la data de 1 martie 2015 se doreste incheierea contractului de munca de comun acord dupa aceasta data nu ca mai lucra .Poate depune dosarul de pensie in luna noiembrie 2015? Va avea cumva pensie diminuata ?
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in conditii speciale (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani.

3. Pentru cei 11 ani lucrati in conditii deosebite (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni.

4. - Varsta standard redusa de pensionare devine (65/0 - 5/0 - 2/0 = ) 58 de ani.
- Stagiul realizat de cotizare devine (38/0 + 5/0 + 2/6 = ) 44 de ani si 6 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani, in noiembrie 2015.

Cu un stagiu de cotizare de 44 ani si 6 luni poate iesii la pensie anticipat si daca da va acea pensie diminuata ?
Limita de varsta la 58 de ani.
Pensia anticipata sau anticipata partiala nu prezinta interes,fiind la 60 de ani.