Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre varsta si data pensionararii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre varsta si data pensionararii

Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 38 de ani din care 20 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate pensiona, anticipat sau anticipat partial?

Multumesc anticipat.
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 20 de ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (65/0 - 4/6 = 60 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (38 + 5 = 43 de ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 6 luni, in octombrie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in aprilie 2017.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,armata,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.

Daca aveti 20 de ani si 4 luni in grupa II-a in procent de 100%,perioada suplimentara la vechimea in munca este de 5 ani(3 luni/an).
Reducerea va fi de 4 ani si 6 luni,din 65.
Daca aveti 19 ani si 4 luni,perioada suplimentara este de 4 ani si 9 luni.
Reducerea va fi de 4 ani,din 65.

L a acest moment aveti 38 de ani + 5 = 43-1 an si 4 luni =41 de ani si 8 luni.
Sau 38 + 4 ani si 9 luni = 42 ani si 9 luni - 1 an si 4 luni = 41 de ani si 5 luni.
Acestea sunt stagiile luate in calcul pentru pensia anticipata sau anticipata partiala.
Penalizarea in cazul pensiei anticipate partiale poate fi de 9%(pentru 20 de ani si 4 luni in grupa II-a in procent de 100%)sau de 13,5%(pentru 19 ani si 4 luni).