Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare prenatal

pot sa beneficiez de prenatal cu o norma de 2 ore/7 zile pe saptamana?
Daca aveti contract individual de munca (CIM) cu timp partial puteti beneficia:
- de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal);
- de concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an sau 2 ani.
Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim o luna realizat in ultimele 12 luni aîn ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical..

Acordarea concediului de maternitate nu este conditionata de durata timpului de munca, norma intreaga sau timp partial.

In speta, puteti beneficia de concediu si indemnizatia de maternitate daca aveti un stagiu minim de cotizare de o luna în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.