Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordarea stimulent de insertie inainte de implinirea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordarea stimulent de insertie inainte de implinirea varstei de 1 an

Buna ziua,
ma interesaeaza cum se acorda stimulentul de insertie in cazul reluarii serviciului de catre mama inainte cu 1 luna de implinirea varstei de 1 an a copilului, tatal renuntand la dreptul la indemnizatie pentru acea luna. Stimulentul de insertie se va acorda in acest caz si pentru perioada ramasa pana la implinirea varstei de 1 an a copilului?
1. Daca dvs. ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an iar tatal nu intra in CCC cel putin o luna va trebui sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni (chiar si cu o zi inainte).

2. Stimulentul de insertie il veti primi dupa ce implineste copilul 1 an si pana va implini 2 ani.
Vedeti si HG nr.52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor
Art. 12

(1) Stimulentul de inserţie prevăzut la art. 7 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă se acordă lunar persoanelor îndreptăţite care au optat pentru acordarea concediului pentru creşterea copilului şi a indemnizaţiei lunare prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) din ordonanţa de urgenţă, dacă acestea realizează venituri supuse impozitului, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.
(2) Acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului sau, după caz, a stimulentului de inserţie se face la cererea scrisă a persoanei îndreptăţite, ori de câte ori aceasta solicită, cu respectarea condiţiilor prevăzute de ordonanţa de urgenţă.
(3) Dacă persoana îndreptăţită, în perioada în care beneficiază de stimulentul de inserţie, doreşte să i se acorde concediul fără plată prevăzut la art. 6 din ordonanţa de urgenţă, pe această perioadă, precum şi la reluarea realizării de venituri supuse impozitului, nu mai beneficiază de stimulentul de inserţie.
(4) În situaţia prevăzută la art. 4 ind.1 alin. (1) şi (2), dacă solicitarea concediului de cel puţin o lună se produce în ultima lună înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, stimulentul de inserţie se acordă începând cu împlinirea de către copil a vârstei de un an persoanei îndreptăţite care a solicitat iniţial dreptul, dacă aceasta realizează venituri profesionale, cu respectarea prevederilor art. 7 alin. (1).