avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate publica - nelamuriri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate publica - nelamuriri

Buna ziua! Am maine un examen la Contabilitatea institutiilor publice si sunt foarte nelamurita in legatura cu cateva aspecte si as avea mare nevoie de ajutor intrucat imi este foarte foarte greu sa ma desprind de logica contabilitatii financiare pe care o studiez de prea multi ani.....:)
1) Referitor la obiecte de inventar in valoare de 1000 trimise spre reconditionare tertilor,primite ulterior la un pret de facturare de ex.300 lei...Normal mi s-ar parea ca inregistrarile sa fie:
3512=3032 | 1000
3032=3512 |1000 urmate de recunoasterea ch cu reconditionarea:
628=401| 300
Insa in cursuri creste valoarea ob de inv cu 300 la primire 3032=401|300. E corect avand in vedere ca reconditionarea presupune o reparatie a ob de inv si nu o crestere de valoare?

2) Aproximativ aceeasi logica este folosita pentru animalele trimise la terti spre prelucrare dar cu alta nelamurire: Inregistarile in cursurui sunt:
356=361|1000
345=356|1000
628=401|300 pana aici pare corect dar urmeaza ca prod finite sa fie transf la mf astfel :
371=345|1300 ???

3) Cum se depune garantia materiala a gestionarilor?

4) In exprimarea : ,, Obligatiile se achita din contul deschis la trezoreria finantelor publice" se refera la contul 5121 "|Conturi la trezorerii si institutii de credit,,? pentru ca nu am nici un exemplu si parca 520,560,770 nu ar fi potrivite. In continuarea frazei este "urmand ca sumele ramase sa fie transferate pe cardurile angajatiilor,, banuiesc ca si aici se va credita tot contul 5121...

Sper ca nu e prea complicata exprimarea mea :) Va multumesc mult, am apelat la voi in speranta ca cineva mai are timp si dispune de informatiile necesare pentru a ma lamuri. O zi frumoasa!

Alte discuții în legătură

Achizitii animale PUFACONT PUFACONT PATRONUL UNEI FIRME ARE 2 CÂINI PE CARE VREA SA-I TREACÃ PE FIRMA CA ANIMALE DE PAZA , CÂINI CARE-L AJUTA PE PAZNIC NOAPTEA VA ROG SA MA AJUTAȚI, NU ... (vezi toată discuția)
Marfuri trimise in custodie elims_mn elims_mn Buna ziua, As vrea sa trimit marfuri in custodie. Trebuie sa fac si aviz de custodie si proces verbal de custodie? Sau se poate face doar una din ele. Imi ... (vezi toată discuția)
Contul 357 iordan nicoleta iordan nicoleta Va rog frumos sa imi spuneti si mie daca inregistrarea contabila %=401 357 4426 semnifica marfuri primite spre vanzare in consignatie sau ... (vezi toată discuția)