Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contul 357
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contul 357

Va rog frumos sa imi spuneti si mie daca inregistrarea contabila
%=401
semnifica marfuri primite spre vanzare in consignatie sau marfuri cumparate pe credit ,lasate in custodie furnizorului.

Va multumesc anticipat
Functionarea contului 357 Produse aflate la terti
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta stocurilor de produse trimise la terti.
Contul 357 "Produse aflate la terti" este un cont de activ.
In debitul contului 357 "Produse aflate la terti" se inregistreaza:
- valoarea la pret de inregistrare a produselor (semifabricatelor, produselor finite sau produselor reziduale) trimise la terti (341, 345, 346).
In creditul contului 357 "Produse aflate la terti" se inregistreaza:
- valoarea produselor intrate in gestiune, aduse de la terti (341, 345, 346, 401).
- scaderea din gestiune a produselor aflate la terti pentru care s-au intocmit documente de livrare (607).
Soldul contului reprezinta valoarea la pret de inregistrare a produselor aflate la terti.