avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contul 357
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contul 357

Va rog frumos sa imi spuneti si mie daca inregistrarea contabila
%=401
357
4426
semnifica marfuri primite spre vanzare in consignatie sau marfuri cumparate pe credit ,lasate in custodie furnizorului.


Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 19:55, 22 Iunie 2009
Functionarea contului 357 Produse aflate la terti
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta stocurilor de produse trimise la terti.
Contul 357 "Produse aflate la terti" este un cont de activ.
In debitul contului 357 "Produse aflate la terti" se inregistreaza:
- valoarea la pret de inregistrare a produselor (semifabricatelor, produselor finite sau produselor reziduale) trimise la terti (341, 345, 346).
In creditul contului 357 "Produse aflate la terti" se inregistreaza:
- valoarea produselor intrate in gestiune, aduse de la terti (341, 345, 346, 401).
- scaderea din gestiune a produselor aflate la terti pentru care s-au intocmit documente de livrare (607).
Soldul contului reprezinta valoarea la pret de inregistrare a produselor aflate la terti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Productie FLORIS44 FLORIS44 inregistrari contabile productie (vezi toată discuția)
Marfuri trimise in custodie elims_mn elims_mn Buna ziua, As vrea sa trimit marfuri in custodie. Trebuie sa fac si aviz de custodie si proces verbal de custodie? Sau se poate face doar una din ele. Imi ... (vezi toată discuția)
Stocuri Chris-Cross Chris-Cross Am un stoc care este pastrat in custodie de alta societate.Care ar fi articolele contabile prin care se evidentiaza aceasta situatie (vezi toată discuția)