avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de prevederile Contractului Colectiv de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de prevederile Contractului Colectiv de Munca aplicabil in unitate?

Sunt in preaviz, si doresc sa ma casatoresc, pot beneficia de prevederile CCM, adica de acele 5 zile libere? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:56, 28 Ianuarie 2014
Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Prin urmare, pe durata preavizului puteti beneficia de zile libere platita in cazul unor evenimente familiale deosebite.
multumesc frumos de raspuns.
revin cu rugamintea de a specifica textul de lege si articolul in care se specifica ca am dreptul la efectuarea acestor zile libere pentru evenimente deosebite in timpul preavizului, deoarece domnul de la HR mi-a zis verbal ca aceste zile se socotesc din zilele de preaviz, nicidecum nu prelungesc preavizul. Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2014
ana-cer, moderator
Nu v-a spus nimeni pe Forum ca aceste zile prelungesc preavizul.

Reiterez ideea expusa: pe durata preavizului se poate beneficia de zile libere platite in cazul unor evenimente familiale deosebite.
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2014
ana-cer, moderator
sa inteleg ca nu prelungesc preavizul aceste zile libere, dar se pot plati daca in timpul lor se termina preavizul? multumesc
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2014
ana-cer, moderator

Alte discuții în legătură

Zile libere platite datorita ununi deces in perioada de preaviz? DanaRado DanaRado Se pot acorda zile libere platite in cazul in care o persoana se afla in preaviz si are un deces (bunica) in familie? (vezi toată discuția)
Deces unchi Rodica.avram Rodica.avram La cate zile libere am dreptul dacă a murit unchiul(fratele mamei)? (vezi toată discuția)
Concediu casatorie eu1984 eu1984 Buna ziua , Daca in perioada preavizului de 20 de zile, angajatul se casatoreste , poate dispune de cele 5 zile libere conform legii ? Multumesc! (vezi toată discuția)