Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de prevederile Contractului Colectiv de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de prevederile Contractului Colectiv de Munca aplicabil in unitate?

Sunt in preaviz, si doresc sa ma casatoresc, pot beneficia de prevederile CCM, adica de acele 5 zile libere? Multumesc
Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Prin urmare, pe durata preavizului puteti beneficia de zile libere platita in cazul unor evenimente familiale deosebite.
multumesc frumos de raspuns.
revin cu rugamintea de a specifica textul de lege si articolul in care se specifica ca am dreptul la efectuarea acestor zile libere pentru evenimente deosebite in timpul preavizului, deoarece domnul de la HR mi-a zis verbal ca aceste zile se socotesc din zilele de preaviz, nicidecum nu prelungesc preavizul. Multumesc anticipat.
ana-cer, moderator
Nu v-a spus nimeni pe Forum ca aceste zile prelungesc preavizul.

Reiterez ideea expusa: pe durata preavizului se poate beneficia de zile libere platite in cazul unor evenimente familiale deosebite.
ana-cer, moderator
sa inteleg ca nu prelungesc preavizul aceste zile libere, dar se pot plati daca in timpul lor se termina preavizul? multumesc
ana-cer, moderator