avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Semnificatie PUZ: dotari, servicii, comert, birouri
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Semnificatie PUZ: dotari, servicii, comert, birouri

Intr-o zona cu destinatia conform PUZ: dotari, servicii, comert, birouri, se poate construi o casa destinata strict ca locuinta? Ce inseamna mai exact aceasta destinatie din PUZ?
Cel mai recent răspuns: doina_manuela , utilizator 19:27, 24 Ianuarie 2014
daca nu este specificat in PUZ si zona de locuit, nu se poate construi imobil cu destinatie locuinta, astfel de PUZ are destinatie de zona industriala, firme, cu un altfel de regim de constructie, construcţii industriale nepoluante, depozitare, servicii, comerţ şi birouri aferente
Dar trebuie sa aveti toate detaliile a ceea ce se poate construi in PUZ-ul respectiv
Este specificat doar ceea ce am scris mai sus.
Cum putem afla toate detaliile a ce se poate construi in respectivul PUZ?

Interesant este ca in jur sunt doar case, nu spatii de depozitare, comert sau altceva ...
Solicitati de la primarie certificat de urbanism pentru construire locuinta pe terenul respectiv si tot atunci puteti lamuri aspectele care va intereseaza.Sa aveti copia actului de identitate ,copia actului de proprietate pentru terenul respectiv cu care sa se poata identifica usor amplasamentul si atunci se pot gasi solutii impreuna cu responsabilul de urbanism la problema dumneavostra.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2014
irina_stirbu2000, utilizator
Problema este daca sa achizitionam sau nu respectivul teren, noi vrem pentru casa si devreme ce in zona sunt doar case, probabil exista si solutii.
irina_stirbu2000 a scris:

Solicitati de la primarie certificat de urbanism pentru construire locuinta pe terenul respectiv si tot atunci puteti lamuri aspectele care va intereseaza.Sa aveti copia actului de identitate ,copia actului de proprietate pentru terenul respectiv cu care sa se poata identifica usor amplasamentul si atunci se pot gasi solutii impreuna cu responsabilul de urbanism la problema dumneavostra.


cea mai buna solutie e intradevar solicitarea de la Primarie a certificatului de urbanism pentru constructie casa de locuit in aceea zona si ei sunt obligati in acel certificat sa va treaca conditiile in care se poate obtine autorizatia de constructie. Dar acest lucru il puteti cere numai daca sunteti proprietar.
Daca nu, la urbanism, la Primarie, sunt obligati sa va dea informatii despre zona, PUZ-ul este public, oricine are voie sa il vada, teoretic ar trebui sa fie si publicat pe saitul primariei dar sigur trebuie sa fie aprobat de Consiliul Local si sa existe o Hotarare in acest sens, iar acelea la fel sunt publice.
Imobilul pe care sa il puteti construi acolo s-ar putea sa aiba si o restrictie cu privire la inaltime, adica sa nu fie doar regim simplu P (parter) ci sa fie P+1, cu etaj, poate consilierii locali au considerat necesar sa puna accentul pe dezvoltarea in zona respectiva a cladirilor mari, ca ulterior Dvs. veti locui in ea ... e doar un amanunt.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2014
Manuela Bernat, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Pot sa construiesc pe acest teren ? scarabeul1984 scarabeul1984 Buna ziua, Nu am avut inca timp sa ajung la primarie sa incep demersul pentru actele de impartire a terenului. O sa intru in posesia unui teren intravilan de ... (vezi toată discuția)
Mai pot construi casa conform certificatului de urbanism? Mihai2008 Mihai2008 Am cumparat un teren intravilan construibil cu certificat de urbanism in care se specifica destinatia pentru locuinte. Dupa un an si ceva am vazut ca primaria ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie marinar_71 marinar_71 Buna ziua! Am achizitionat un teren intravilan cu destinatia curti constructii in Constanta in August 2012. Inainte de achizitionarea terenului am cerut ... (vezi toată discuția)