avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

Buna ziua.
Am nascut pe data de 16.07.13, am optat pentru conc de maternitate de 1 an si as dori sa stiu care este data la care ar trebui sa ma intorc la serviciu pentru a beneficia si de stimulentul de insertie.
(am inceput sa iau indemnizatie dupa trecerea celor 42 de zile, conc de leuzie,si in acelasi timp stiu ca trebuie sa stea si sotul o luna in conc de materitate insa acest lucru nu este posibil).Ce se intampla cu acea luna?pierd indenizatia ?
deci eu trebuie sa ma intorc la serviciu inainte ca bebe al eu sa faca 11 luni?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:03, 22 Ianuarie 2014
1. Concediu de maternitate = 126 de zile = sarcina si lauzie = prenata si postnatal.

2. Acum, dvs. nu sunteti in concediu de maternitate ci in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an.

3. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a benficia de CCC trebuie sa intre cel putin o luna in CCC.
- Daca nu o face atunci se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.

4. - Ca sa puteti benficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni, adica cel ami tarziu pe 11.06.2014 (fie ca tatal intra sau nu in CCC).
- Stimulentul de insertie il veti primi dupa ce implineste copil 1 an si pana va implini 2 ani.
- In luna a 12-a nu veti primi nici indemnizatie pentru CCC si nici stimulentul de insertie.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare stimulent zsigmond_viorel zsigmond_viorel Buna seara! Lamuriti-ma si pe mine daca eu vreau sa primesc stimulentul de 500 de lei si sa ma intorc la munca cat de repede o pot face ? si in acei 500 se ... (vezi toată discuția)
O luna de concediu pentru tatic sofoana sofoana buna ziua!sunt in concediu de crestere copil, si sotul meu intentioneaza sa-si ia si el o luna de concediu,avand in vedere noile prevederi legale.eu am optat ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil si stimulent de insertie Andreiuta1908 Andreiuta1908 Buna ziua, In acest moment ma aflu in concediu de crestere copil, optiunea 1 an. Copilul implineste 1 an pe 29 octombrie 2013. Am doua nelamuriri: 1. Daca ... (vezi toată discuția)