Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificat handicap ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificat handicap ...

Buna seara ...
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in aceasta chestiune importanta ...
Mama mea e foarte bolnava, dar pentru tara asta trebuie sa nu ai vedere, sa fii fara un picior, sa fii imobilizat la pat ca sa poti primi un grad de handicap macar accentuat ca atat ar trebui sa primeasca si ea. A fost astazi sa isi ridice certificatul de handicat si STUPOARE ii da GRAD DE HANDICAT USOR cu CARACTER PERMANENT. X-(X-(X-(X-(X-(X-(
Sa va povestesc putin ... Mama are pe rand:
- stent-uri la inima in numar de 3 (din 1995 ... deci aproape 19 ani)
- diabet zaharat de tip II insulino - dependent (de peste 12 ani)
- operata de cancer ovarian (de 3 ani)
- si inca multe altele ...
Cum se poate sa dea comisia asta GRAD de HANDICAP USOR, cand pana acum a luat GRAD DE HANDICAP ACCENTUAT ?????? Deci ce sa inteleg de aici ca mama e cat se poate de bine, s-a vindecat si nu ii mai trebuie GRADUL ACCENTUAT ?????
Cum se poate asa ceva ??????? X-(X-(X-(X-(X-(
Va rog sa ma sfatuiti pentru ca as vrea sa facem contestatie si nu stiu ce ar trebui sa scriu ...
Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra ...

Nu va impacientati, sunt numeroase astfel de situatii
Sesizati oficial comisia superioara de expertiza medicala persoane cu handicap