Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grad de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grad de handicap

Mama mea are 81 de ani un picior anputata este imobilizată la pat la piciorul ce il mai are ,are o gaură la călcâi are diabet are un ochii cu proteze dintr-un accident de mică si are grad grav de handicap fără însoțitor. Este dependenta de o altă persoană. Ce e de facut ca presedintele comisiei de evaluare deva mi-a supus ca asta e procedura si numai daca se anputeaza si celălat picior ii poate da gradul cu însoțitor. Ce pot face?ca mai am câteva zile pt a contesta.?
Doar contestație puteți face. Contestația se depune la TRIBUNAL în termenul legal.
Dar atunci legea 52 prevede ca o persoană cu handicap este dependenta de o altă persoană adica nu se poate deplasa. O las sa moară în pat și de foame si de sete sa își facă nevoile in pat. Tot asa până moare.nu????
Margineandavid, utilizator
Termenul pentru depunerea contestației curge din data de când ați primit certificatul prin poștă.