Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie insotitor

Buna ziua,

O persoana 77 ani cu handicap(imobilizata la pat,fara un picior,care nu se deplaseaza fara ajutor) fara vechime in munca(pensie urmas) are dreptul la insotitor?

Multumesc
Derscariu Mirel, utilizator
În ce grad de handicap este încadrat`?
Dapix, utilizator
Reevaluare zilele acestea,....probabil gradul 1
Dreptul de a beneficia de însoțitor îl decide Comisia de expertiză a persoanelor cu handicap.
Dacă va fi încadrat în gradul GRAV cu însoțitor, va avea acest drept, altfel, nu va avea însoțitor.
Dapix, utilizator
Multumesc.