avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie insotitor

Buna ziua,

O persoana 77 ani cu handicap(imobilizata la pat,fara un picior,care nu se deplaseaza fara ajutor) fara vechime in munca(pensie urmas) are dreptul la insotitor?

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
Derscariu Mirel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Derscariu Mirel , utilizator 10:03, 13 Octombrie 2017
În ce grad de handicap este încadrat`?
Ultima modificare: Joi, 12 Octombrie 2017
Dapix, utilizator
Reevaluare zilele acestea,....probabil gradul 1
Dreptul de a beneficia de însoțitor îl decide Comisia de expertiză a persoanelor cu handicap.
Dacă va fi încadrat în gradul GRAV cu însoțitor, va avea acest drept, altfel, nu va avea însoțitor.
Ultima modificare: Vineri, 13 Octombrie 2017
Dapix, utilizator
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insotitor persoana cu handicap gradul ii accentuat luxor93 luxor93 Buna Seara Va rog sa imi spuneti si mie daca o persoana cu handicap Accentuat Gradul II are dreptul la insotitor tinand cont ca nu se bazeaza sa mearga ... (vezi toată discuția)
Vechime insotitor persoana cu handicap jetli jetli Buna ziua! AM o problema la care nu gasesc nici o rezolvare de ceva vreme. Sun persoana cu handicap grav de aproape 2 ani. Primul certificat de incadrare in ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grad de handicap dsmihalea dsmihalea Buna ziua Soacra mea este nevazatoare si este incadrata in gradul 1 de handicap grav permanent(are certificat).Intre timp a facut mai multe accidente ... (vezi toată discuția)