avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare asistent medical pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare asistent medical pensionar

Ce as dori eu sa stiu:cum pot sa o iau pe mama mea(asistent medical in pensie de batranete) sa lucreze cu mine in cabinet medical, fara sa ii fac contract de munca?Ce forme legale exista?(contract de voluntariat, plata la ora?)Pe mine ma intereseaza sa nu platesc dupa ea...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:21, 23 Ianuarie 2014
Nu exista nicio forma legala, in sensul mentionat de dvs.
Cum ma sfatuiti sa procedez cu angajarea?multumesc
Sa se incheie un c.i.m. cu timp partial sau cu norma intreaga.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca partial Alyxys Alyxys As dori sa va intreb,ce este un contract de munca cu timp partial....eu sunt profesor si anul acesta din nefericire sun incadrata la plata cu ora....inca nu ... (vezi toată discuția)
Contracte de munca lidiadruta lidiadruta Buna seara, Sunt asistent medical in judetul Maramures. Lucrez cu norma intreaga la un angajator si cu 1/2 norma la un medic de familie. Vreau sa intreb: ... (vezi toată discuția)
Norma de lucru medic Maria780 Maria780 Buna ziua! Intrucat nu am reusit sa gasesc legislatia clara, ma intereseaza legea actuala privind numarul de norme pe care le poate efectua un medic si daca ... (vezi toată discuția)