Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... C.I. fost proprietar executat silit
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

C.I. fost proprietar executat silit

Buna ziua. Am obtinut prin licitatie un apartament executat silit de o banca. Ap.avea o singura proprietara, care la data cumpararii precum si la data obtinerii creditului pe care nu l-a achitat , era necasatorita. In ap mai este si sediul unei s.c. la care este asociat unic fosta proprietara, infiintata tot inainte de casatorie. Ce demersuri pot face eu pentru a determina schimbarea cartii de identitate a persoanei respective, deoarece, tinind cont ca s-a casatorit de vreun an jumate, probabil ca nu o sa isi schimbe c.i. vreo 8 ani, din proprie initiativa, folosindu-se astfel de un domiciliu fals.. Pentru sediul firmei banuiesc ca pot merge la Reg. Comertului, nu am facut-o inca. Problema este ca are procese pe firma si primesc citatii, dar nu este problema mea. Ma intereseaza foarte tare aspectul legat de cartea de identitate. Va multumesc anticipat.
Dvs. nu o puteti obliga in acest sens.
Deci poate folosi pina la expirarea valabilitatii o carte de identitate cu un domiciliu fals?
Dar nu este domiciliul fals, este neactualizat. Are un termen de 30 zile sa isi actualizeze domiciliul, insa in caz ca nu o face, sanctiunea este o amenda de 30 sau 50 lei.
Daca ar fi folosit buletinul la savarsirea vreunei infractiuni, este altceva, ..dar asa? Este o banala contraventie.
Nu si-l va schimba pentru ca are de platit si la Asociatia de proprietari 4000 de lei si va fi data in judecata, insa pina nu vor afla unde sa o citeze nu pot demara actiunea. Plus 26 de procese in legatura cu s.c.-ul, ce interes are sa schimbe buletinul? Dar va rog sa imi mai spuneti ceva. Ea se va legitima 8 ani cu acea c.i., oriunde, la politie pentru amezi, la ratb etc. asta nu inseamna ca face uz de ceva fals? Adica acum este o simpla contraventie, insa consecintele folosirii acestui act nu inseamna infractiuni? Multumesc din nou
Daca si-a facut si isi va face in continuare viza de resedinta la adresa unde locuieste va fi in legalitate.