avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Luare in spatiu - anulare, consecinte
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Luare in spatiu - anulare, consecinte

Buna seara,am un. Apartament proprietate personala,nu sint casatorita,m- am mutat cu prietenul meu la mine,i- am facut buletin pe adresa mea,a fost totul bn pina acu 3 saptamani cind a plecat de la mine,cum pot sa fac sa nu mai aiba adresa mea pe buletin, ce se poate intampla daca ramane cu adresa mea pe buletin
Cel mai recent răspuns: Cris1971 , utilizator 10:17, 23 Octombrie 2016
NU se intampla nimic daca ramane cu adresa la dvs.
Mergeti la un notar si incheiati o declaratie prin care aratati ca persoana respectiva nu mai locuieste la adresa imobilului proprietatea dv personala ,declaratie pe care o depuneti la politia responsabila teritorial
Solicitati notarului sa va redacteze mai multe exemplare de declaratii sau solicitati legalizarea unuia dintre duplicatele exem,plarului redactat
Depuneti o declaratie la administratia financiara teritoriala cu scopul de a nu comunica eventuale sa nu notificari,somatii, amenzi, instiintari, etc
Depuneti exemplar al declaratiei notariale si la oficiul postal pentru ca sa nu trimita corespondenta adresata ex prietenului.
La un moment dat persoana respectiva va trebui sa-si refaca buletinul sau sa faca uz de o dovada de domiciliu si se va afla in imposibilitatea de a o face datorita declaratiei pe care dvs. ati depus-o la politie.
Legea prevede concret exact situatiile care atrag nulitatea mentiunii din actul de identitate privind stabilirea domiciliului.
OUG 97/2005 republicata:
Art. 35
(1) In cazul in care mentiunea din actul de identitate privind stabilirea domiciliului sau a resedintei s-a efectuat in baza unui document care ulterior a fost anulat, s-a constatat ca era nul, fals ori falsificat, aceasta mentiune este nula de drept.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1), autoritatea care a constatat nulitatea mentiunii comunica serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor situatia intervenita.
(3) Nulitatea mentiunii poate fi constatata de instanta de judecata, din oficiu ori ca urmare a sesizarii D.E.P.A.B.D., a serviciilor publice comunitare de evidenta a persoanelor ori a persoanelor interesate.

Daca cunoasteti domiciliul actual al persoanei,sesizati oficial sectia de politie responsabila sa legitimeze persoana si sa ii puna in vedere sa-si schimbe actul de identitate la adresa la care locuieste in realitate
Poate fi amendat atat cel care nu si-a schimbat actul de identitate in termen de 15 zile de la schimbarea domiciliului cat si cel care-l gazduieste
O puneti pe drumuri și sa plătească la notar total aiurea!
Beatrice

Cunosc 2 spete similare,in care demersul prezentat a dat roade,mai ales sesizarea politiei responsabile domiciliului provizoriu al aceluia care beneficia de viza de resedinta
Acesta a fost legitimat de politistul de proximitate,a fost sanctionat in temeiul disp L nr 61/1991 republicata si i s-a impus termen in care sa finalizeze schimbarea domiciliului
ynocentta a scris:

Art. 35
(1) In cazul in care mentiunea din actul de identitate privind stabilirea domiciliului sau a resedintei s-a efectuat in baza unui document care ulterior a fost anulat, s-a constatat ca era nul, fals ori falsificat, aceasta mentiune este nula de drept.




Extrasul CF care ulterior si-a schimbat proprietarul, se poate include in articolul 1, mai sus citat, adica poate fi considerat "document care ulterior a fost anulat"?

Alte discuții în legătură

Anulare de domiciliu floryn_bzz floryn_bzz am facut buletin la cineva pe adresa mea si nu mai sta aici si tot vin prin posta documente cum pot sa l anulez (vezi toată discuția)
Carte de identitate 14 ani dejan dejan Buna ziua, Va rugam sa ne ajutati in privinta cartii de identitate a fiului nostru care implineste 14 ani pe data de 21 Octombrie. Problema noastra este ca ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, sunt într-o relație de prietenie cu o fata de circa ... myhai55 myhai55 Bună ziua, sunt într-o relație de prietenie cu o fata de circa 4 luni, acum ea dorește să o primesc in spațiu pentru că trebuie să-și schimbe ... (vezi toată discuția)