Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT CU COPII
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT CU COPII

EU AM CASTIGAT CUSTODIA COPIILOR LA DIVORT SI EU IMPREUNA CU COPII LOCUIM IN ITALIA.ANUL VIITOR EXPIRA PASAPOARTELE COPIILOR.CA SA LE REANNOIESC PASAPOARTELE COPIILOR AM NEVOIE DE ACORDUL FOSTULUI SOT SAU DE SEMNATURA LUI?
Atata timp cat tatal nu este decazut din drepturile parintesti este necesar acordul sau.
De vreme ce copiii v-au fost incredintati spre crestere si educare ....va prezentati la serviciul pasapoarte cu copie de pe aceasta hotarare si veti putea schimba pasapoartele copiilor.
Sunt de acord cu d-na av 2007_rozi , nu este necesar acordul tatalui. Daca am urma logica mesajului doamnei mediator r.gabi, copii nici n-ar fi putut parasi tara fara o procura speciala din partea tatalui. Categoric nu este necesar acordul tatalui.
Ma numesc Ana si am 15 ani. Familia mea se confrunta cu o problema destul de neplacuta-parintii vor sa divorteze. As vrea sa stiu daca este posibil ca in urma divortului mama sa ia in custodie ambii copii (pe mine si pe fratele meu de 12 ani)? Sau daca unul dintre noi doi ar pleca cu tatal care dintre parti ar ramane in apartament(apartamentul este in proprietatea statului iar chiria si multe alte beneficii pe care le avem nu le avem in mod legal-nu sunt platite)
Anyta15 a scris:

Ma numesc Ana si am 15 ani. Familia mea se confrunta cu o problema destul de neplacuta-parintii vor sa divorteze. As vrea sa stiu daca este posibil ca in urma divortului mama sa ia in custodie ambii copii (pe mine si pe fratele meu de 12 ani)? Sau daca unul dintre noi doi ar pleca cu tatal care dintre parti ar ramane in apartament(apartamentul este in proprietatea statului iar chiria si multe alte beneficii pe care le avem nu le avem in mod legal-nu sunt platite)

Avand peste 10 ani veti fi intrebati in legatura cu parintele cu care doriti sa ramaneti. In functie de dorinta voastra, si de raportul autoritatii tutelare, instanta va decide cui ii veti fi incredintati spre crestere si educare. In legatura cu contractul de inchiriere, este important cine este titularul acelui contract. Daca acest contract nu a fost incheiat de tata inaintea casatoriei si daca i se vor incredinta mamei copiii, cel mai probabil contractul de inchiriere va fi continuat cu mama in calitate de chirias.