Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Casa marcat deducere la micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Casa marcat deducere la micro

Buna ziua,
conform codului fiscal În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii. Intrebarea mea este daca am achizitionata casa si vreau sa deduc baloarea din baza impozabila cum inregistrez in conta impozitul de ex 698=4418 500 lei si apoi 4418 = ? ca sa justific faptul ca nu platesc impozitul?
Sau nu mai constitui deloc daca val casei acopera val impozit?

Multumesc frumos.
Buna seara,

Deducerea achizitie casei de marcat nu se inregistreaza contabil. Potrivit normelor CF aplicabile impozitului pe veniturile microintreprinderilor, valoarea acesteia se scade din baza impozabila.

Daca baza impozabila este egala cu valoarea casei de marcat nu veti mai inregistra impozit. Nu uitati totusi sa raportati in declaratia 100, impozit cu valoare 0.

Numai bine