Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Deducere din impozit micro valoarea noilor case de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Deducere din impozit micro valoarea noilor case de marcat

Buna ziua , Microintreprindere poate sa-si reduca baza impozabila pentru calcularea impozitului pe venit cu valoarea noilor case de marcat, avand in vedere ca cele vechi nu mai pot fi utilizate?
george-neagu, moderator
Da, Codul Fiscal face referire la achizitie, nu are importanta motivul achizitiei, decat ca aceasta sa fie pusa în funcțiune:

(3) În cazul în care o microîntreprindere achiziționează case de marcat, valoarea de achiziție a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcțiune, potrivit legii.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc mult.