Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Deducere cheltuiala cu casa de marcat din impozitul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Deducere cheltuiala cu casa de marcat din impozitul micro

Buna ziua,
conform art.53, alin. 3) Cod Fiscal: " În cazul în care o microîntreprindere achiziționează case de marcat, valoarea de achiziție a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcțiune, potrivit legii. "
Daca valoarea de achizitie a fost de 1200 lei, iar impozitul datorat in trim1 este de 850 lei, se poate deduce diferenta in trimestrul urmator ?
multumesc.
Eu zic sa cititi cu atentie ceea ce ati scris mai sus. Se reduce baza impozabila cu 1.200 lei, nu impozitul datorat! Deci reducerea de impozit pe venit este de 12 lei, nu de 1.200 lei !