Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa de catre mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa de catre mostenitori

Buna seara,

am o cunostinta care vrea sa vanda casa mamei sale care a decedat. Persoana in cauza si fratele sau sunt singurii mostenitori, fiind amandoi de acord sa vanda respectiva casa+curte.
Ma intereseaza care sunt pasii de urmat pentru a face aceasta tranzactie, avand in vedere ca nu au facut nici succesiunea. Ar putea sa faca actele direct pe numele cumparatorului?
Multumesc!
Nu. Trebuie dezbatuta succesiunea, intabulare si schimbare rol fiscal pe numele mostenitorilor si apoi se poate vinde.
Multumesc! O sa le comunic asta. Sunt un cuplu in varsta si nu stiau ce au de facut prima data.
Dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand(succesiunea este deschisa, asadar, prin moartea lui de cujus ).

Odata ce nu este individualizata cota-parte din dreptul de proprietate, ea nu poate fi instrainata de ceilalti comostenitori,catre terte persoane.

Certificatul de mostenitor atesta cota-parte din dreptul de proprietate, masa succesorala, face dovada calitatii de succesor.

Pe cale notariala , daca exista intelegere, se poate proceda la dezbaterea succesorala, fiind citati toti mostenitorii.

In cazul in care exista disensiuni, dezbaterea este realizata in fata instantei de judecata .(tranzactia consfinteste vointa partilor, intr-o hotarare de expedient ).

Nimeni este obligat sa ramana in indivizune.Starea de coproprietate poate fi sistata oricand, pe cale notariala sau pe cale judecatoreasca.

In termen de sase luni , sucesorii au acceptat, expres sau tacit, succesiunea .(actele de acceptare implicita trebuie demonstrate, spre exemple, prin vointa neindoielnica de a succede, in acest sens amintesc preluarea bunurilor de catre succesibili , in scopul detinerii lor).

Neacceptarea succesiunii in termen legal ii face pe succesibili straini de succesiuni.

Renuntarea la succesiune vizeaza intreaga succesiune ( este totala ) .

Succes.

Va multumesc pentru raspunsul detaliat!