Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie teren intravilan

Buna ziua,
Cum se procedeaza in cazul in care se achizitioneaza un teren iar proprietarul doreste plata prin transfer bancar si care sunt actele necesare pentru a incheia aceasta tranzactie.
Multumesc!
Este vorba de un contract de vânzare cumpărare al cărui preț se face prin transfer bancar. Mergeți la un notar cu actele de proprietate. Trebuie sa aveti fiscal, intabulare pe teren, adeverinta ca nu este arendat dacă categoria de folosință este Arabil, sa aveti cont in banca atât vanzatorul cât si cumpărătorul, de preferat la aceeași banca ca transferul sa se vadă in aceeași zi.
Multumesc pentru raspuns, dar care este procedura prin transfer bancare? Mergem la notar se semneaza actele si ulterior se face transferul bancar?
Stie notarul sa va explice. Sa nu renuntati la inscrierea ipotecii legale a vanzatorului si daca aveti conturi la banci diferite sa puneti pact comisoriu la pret.