Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Insistente de plata din partea unei firme de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Insistente de plata din partea unei firme de recuperari creante

Buna ziua tuturor!

Ca si altii, am facut o greseala tinereasca si nu mi-am platit o factura Connex.
Asta se intampla acum 5 ani, cand nu aveam proprietati. Acum, insa, au aparut si masina si apartament care, insa, e in dubla proprietate cu sotia si mai e si cu ipoteca de rang 1.
In cei 5 ani, in ciuda deselor telefoane si scrisori de amenintare cu actiuni in tribunal, nu am raspuns si nu am platit un sfant. Chiar credeam ca au renuntat definitiv. Saptamana trecuta, insa, am primit de la ei o carte postala(rosie) pe care scria doar sa sun urgent la un nr. de telefon, fara a preciza natura legaturii lor cu mine. Sigur, e vorba tot de datoria Connex.
Inteleg ca dupa 3 ani (de la ce anume?) datoria se prescrie, dar, daca e asa, de ce mai insista? Ce urmaresc?

Multumesc anticipat pentru raspuns! Mai am si alte intrebari, dar, momentan, atat! O zi buna!
Nu s-a prescris creanta ci dreptul de a va actiona in instanta pentru a obtine obligarea dumneavoastra la plata, implicit dreptul de a va executa silit. Asta daca s-a implinit termenul de 3 ani de la scadenta facturii, fara ca ei sa faca nicio actiune in instanta. ca atare ei va pot cere plata oricand, au dreptul asta. Nu au cum sa va oblige sa platiti, dar va pot cere plata.
De silit nu va mai pot sili sa platiti, dar incearca sa va convinga sa platiti de "buna voie", cu ajutorul telefoanelor, sms-urilor, vizitelor s.a.:) Neputandu-va executa silit, apartamentul ipotecat si orice alt bun al dvs. este la adapost.
Degeaba va dau in judecata acum, dvs. sau chiar instanta din oficiu invocati exceptia prescriptiei, care deja s-a implinit ( au trecut peste 3 ani de la scadenta fara sa faceti nicio plata, nicio recunoastere de datorie).
Implinindu-se termenul de prescriptie, creditorul mai poate incasa ceva de la dvs. doar daca binevoiti sa-i platiti.
Pai, sunt vesti bune acestea!=D>
In cazul asta, nu imi ramane decat sa va multumesc pentru ele si sa va urez sa aveti un Paste fericit!
Si celor de la Eos KSI la fel!:P
Stimate domn,
In decurs a 3 ani de la data eliberarii ultimei facturi exista dovada unei intreruperi a termenului de prescriptie? Ganditi-va bine: o scrisoare recomandata pentru care ati semnat de primire, un telefon pe care dumneavoastra l-ati dat, orice alta hartie pe care ati semnat-o in legatura cu aceasta problema etc.?
Daca da, de la acea data la care, de exemplu, ati dat telefonul sau ati semnat hartia, se reincepe numaratoarea celor 3 ani.
Daca sunteti sigur de faptul ca in 3 ani nu s-a intamplat nimic de genul acesta, o idee buna ar fi sa-i atentionati asupra faptului ca hartuirea contravine legii si ca va puteti adresa instantei. ;)
Sfatul meu este sa mergeti la Biroul de Credit si sa cereti situatia dumneavoastra. In cazul in care acolo nu figurati cu nici o datorie, KSI poate sa... #-o
SebastianB a scris:

Stimate domn,
In decurs a 3 ani de la data eliberarii ultimei facturi exista dovada unei intreruperi a termenului de prescriptie? Ganditi-va bine: o scrisoare recomandata pentru care ati semnat de primire, un telefon pe care dumneavoastra l-ati dat, orice alta hartie pe care ati semnat-o in legatura cu aceasta problema etc.?
Daca da, de la acea data la care, de exemplu, ati dat telefonul sau ati semnat hartia, se reincepe numaratoarea celor 3 ani.
Daca sunteti sigur de faptul ca in 3 ani nu s-a intamplat nimic de genul acesta, o idee buna ar fi sa-i atentionati asupra faptului ca hartuirea contravine legii si ca va puteti adresa instantei. ;)
Sfatul meu este sa mergeti la Biroul de Credit si sa cereti situatia dumneavoastra. In cazul in care acolo nu figurati cu nici o datorie, KSI poate sa... #-o

Buna seara,
Am si o intrebare, Cum pot verifica la Biroul de Credit pt ca sunt in aceeasi situatie? In cazul meu au trecut 6 ani de la ultima factura. Va multumesc mult!