avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata datoriilor defunctului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata datoriilor defunctului

O persoana decedata a ramas cu datorii neachitate la banci . Nu are copii si nici sot .
Este posibil / legal ca bancile sa-si recupereze creantele de la mostenitorii de gradul urmator? adica frati, nepoti.. in conditiile in care acestia nu au beneficiat si nu stiau nimic despre aceste credite?
Cel mai recent răspuns: CHANEL , utilizator 10:32, 3 Februarie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibil numai daca mostenitorii accepta succesiunea.
Multumesc mult pt.raspuns.
Mai intreb , bancile de unde isi vor recupera banii? se stie ca acestea nu pierd niciodata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din valorificarea bunurilor defunctului daca a avut, daca nu, inseamna ca si bancile mai pierd cateodata..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspund celelalte rude in limita bunurilor primite din mostenirea respectiva!
adolfinapop a scris:

Este posibil numai daca mostenitorii accepta succesiunea.

Multumesc mult pt. raspuns .
Si mai departe, ce presupune sa faca acei mostenitori in procesul de neacceptare a succesiunii? Adica dpdv acte , etape , unde sa se adreseze mai intai ?(notar, avocat, ..)

Alte discuții în legătură

Datorii pe pers. fizica la acceptarea unei mosteniri bogdantanasiu bogdantanasiu Buna ziua! Neavand prea multe cunostinte in domeniul juridic, am decis sa ma inregistrez in aceasta comunitate, urmand sa va adresez o intrebare care ma ... (vezi toată discuția)
Datorii bancare ale soț decedat. aș putea fi acuzată că urmăresc fraudarea creditorilor dacă aș renunța la moștenire? monicalirca monicalirca Buna ziua, Am citit cu foarte mare atentie articolul dvs cu privire la renuntarea la mostenire, motivată fiind de faptul ca in urma decesului sotului meu, ... (vezi toată discuția)
Nedumerire art 699 cod civil ContSters139791 ContSters139791 buna ziua in cazul unei renuntari la mostenire , actul poate fi atacat si desfiintat? am tot citit iar acest art 699 imi da batai de cap \" Art. 699. - ... (vezi toată discuția)