Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata datoriilor defunctului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata datoriilor defunctului

O persoana decedata a ramas cu datorii neachitate la banci . Nu are copii si nici sot .
Este posibil / legal ca bancile sa-si recupereze creantele de la mostenitorii de gradul urmator? adica frati, nepoti.. in conditiile in care acestia nu au beneficiat si nu stiau nimic despre aceste credite?
Este posibil numai daca mostenitorii accepta succesiunea.
Multumesc mult pt.raspuns.
Mai intreb , bancile de unde isi vor recupera banii? se stie ca acestea nu pierd niciodata.
Din valorificarea bunurilor defunctului daca a avut, daca nu, inseamna ca si bancile mai pierd cateodata..
Raspund celelalte rude in limita bunurilor primite din mostenirea respectiva!
adolfinapop a scris:

Este posibil numai daca mostenitorii accepta succesiunea.

Multumesc mult pt. raspuns .
Si mai departe, ce presupune sa faca acei mostenitori in procesul de neacceptare a succesiunii? Adica dpdv acte , etape , unde sa se adreseze mai intai ?(notar, avocat, ..)