Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere la platitor de TVA respectiv la sistem real de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere la platitor de TVA respectiv la sistem real de impozitare pentru PFA cu norma de venit

Buna ziua,

As avea cateva intrebari legate de TVA si impozitare (norma de venit vs sistem real) pentru un PFA cu norma de venit:
1. Cat a fost pentru 2013 si cat este pt 2014 plafonul de incasari de la care se face trecerea pe platitor de TVA

2. Este plafonul respectiv ponderat functie de durata de activitate a PFA ? De exemplu daca PFA a fost activ doar 4 luni limita normala pt TVA se imparte la 3 ?

3. Cat este limita de venituri de la care se trece de la norma de venit la sistem real (in anul urmator) de 16%, atat pentru 2013 cat si pentru 2014 ?

4. Este plafonul respectiv ponderat functie de durata de activitate a PFA ? De exemplu daca PFA a fost activ doar 4 luni limita normala pt trecerea la impozit de 16% (in anul urmator) se imparte la 3 ?

Cei de la ANAF (cel putin din provincie) se pare ca nu prea stiu nici ei care sunt reglementarile...

Multumesc,
Buna ziua,

Aceste reglementari se gasesc in Codul fiscal:

1. Cat a fost pentru 2013 si cat este pt 2014 plafonul de incasari de la care se face trecerea pe platitor de TVA

Este valabil atat pentru 2013 , cat si pentru 2014

ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

2. Este plafonul respectiv ponderat functie de durata de activitate a PFA ? De exemplu daca PFA a fost activ doar 4 luni limita normala pt TVA se imparte la 3 ?

Plafonul se calculeaza in functie de durata de functionare a societatii. Limita se imparte la 12 si se inmulteste cu nr de luni in care societatea a functionat .

3. Cat este limita de venituri de la care se trece de la norma de venit la sistem real (in anul urmator) de 16%, atat pentru 2013 cat si pentru 2014 ?

ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(9) Contribuabilii pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit și care în anul fiscal anterior au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro, începând cu anul fiscal următor, au obligația determinării venitului net anual în sistem real. Această categorie de contribuabili are obligația să completeze corespunzător și să depună declarația privind venitul estimat/norma de venit până la data de 31 ianuarie inclusiv. Cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea echivalentului în lei al sumei de 100.000 euro este cursul de schimb mediu anual comunicat de Banca Națională a României, la sfârșitul anului fiscal

4. Este plafonul respectiv ponderat functie de durata de activitate a PFA ? De exemplu daca PFA a fost activ doar 4 luni limita normala pt trecerea la impozit de 16% (in anul urmator) se imparte la 3 ?

Este la fel ca si la TVA.
Răspunsurile consultantului la întrebările 2. și 4. sunt incorecte sau, eufemistic spus, neclare.

Plafonul până la care se aplică regimul special de scutire TVA este raportat la cifra de afaceri, care în cazul PFA constituie valoarea totala a livrărilor și prestărilor (încasărilor din activitatea pfa). Acest plafon nu se ponderează sau împarte. Pur și simplu la atingerea/ depășirea lui pe parcursul unui an calendaristic apar obligații privind solicitarea înregistrării în scop TVA și, ulterior acestei înregistrări, apar obligațiile caracteristice plătitorului de TVA.
În ceea ce privește plafonul de la care se trece la sistemul real nu există nici măcar o logică în împărțire sau ponderarea plafonului. Acest plafon se compară cu venitul brut anual (calculat prin însumarea veniturilor din anul calendaristic chiar dacă pfa a obținut venit într-o singură lună). Dacă venitul depășește plafonul atunci "începând cu anul fiscal următor, au obligația determinării venitului net anual în sistem real".

[ Editat: Pe forum combatem ideea, nu persoana. Va rog cititi Regulamentul de postare: www.avocatnet.ro/content/tag... ]
Admin, administrator