avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Putin ajutor/... ce urmeaza?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Putin ajutor/... ce urmeaza?

buna ziua ! V-as ruga sa ma ajutati cu niste informatii.
De curand am infiintat o societate comerciala. Am apelat la o firma de infiintari societati, firma care m-a ajutat cu obtinerea actelor de la registrul comertului. Societatea mea comerciala este o microintreprindere platitoare de tva, pentru care am dat deja comanda de stampile si facturiere.
Intrebarea mea este... care sunt urmatorii pasi acum... am auzit ca ar trebuii sa merg pe la administratia financiara si ca ar trebui sa am un angajat... dar nu stiu nimic exact. V-as fii recunoscator pentru orice informatie.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: zolano , utilizator 21:19, 14 Aprilie 2009
Trebuie sa aveti salariati si sa intrebati la finante ce formular ar trebui comletat pentru platitorii de T.V.A.
Trebuie sa de puneti la Finante o declaratie 010 de inregistrare, in 30 de zile de la data eliberarii certificatului de inregistrare,impreuna cu actele unitatii si dovada de spatiu.
Daca sunteti microintreprinderere in termen de 60 de zile de la data eliberarii certificatului de inregistrare aveti obligatia efectuarii unei angajari si depunerea la Finante tot a declaratiei 010 dar pt. mentiuni de luare in evidenta ca platitor de contributii si impozit pe salarii.
Se poate depune si o singura declaratie 010, daca faceti angajarea in cele 30 de zile de la eliberarea certificatului, prin care va si inregistrati si sunteti luat in evidenta si ca platitor de contributii.
florink a scris:

buna ziua ! V-as ruga sa ma ajutati cu niste informatii.
De curand am infiintat o societate comerciala. Am apelat la o firma de infiintari societati, firma care m-a ajutat cu obtinerea actelor de la registrul comertului. Societatea mea comerciala este o microintreprindere platitoare de tva, pentru care am dat deja comanda de stampile si facturiere.
Intrebarea mea este... care sunt urmatorii pasi acum... am auzit ca ar trebuii sa merg pe la administratia financiara si ca ar trebui sa am un angajat... dar nu stiu nimic exact. V-as fii recunoscator pentru orice informatie.
Va multumesc


Ar fi foarte bine daca ati merge la administratia financiara, sigur veti obtine informatiile dorite, pt ca neaparat trebuie sa va exprimati optiunile dv, platitor tva, impozit pe profit sau impozit microintreprindere, pt ca in functie de optiuni, curg si declaratiile ce va trebui sa le depuneti obligatoriu lunar sau trimestrial, dupa caz.
Pana azi (datorita lu Pogea) am avut un SRL cu activitate pe domeniul "Testari si analize technice", mai pe romaneste faceam control de calitate in domeniul mobilei pentru o firma din Olanda. Cand am infiintat SRL-ul nu aveam voie (cel putin asa mi-au spus cei de la primarie) sa lucrez ca si PFA (cu aceasta activitate). Sie cineva daca pot face control de calitate pentru un client strain pe PFA..si pe ce CAEN? Pls..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vector fiscal Marius M Marius M Bine v-am gasit! In noiembrie 2014, un grup de 4 prieteni au infiintat un SRL. In actele de infiintare intocmite de o firma de \\"infiintari firme\\", firma ... (vezi toată discuția)
Trecere de la micro la impozit pe profit ContSters73517 ContSters73517 o firma trece de la micro la impozit pe profit... de la 01.01.09. vreau sa stiu ce inregistrari se fac (pentru rezultat reportat (pierdere din 2008), in ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe venitul microintreprinderilor ulysses ulysses Dragi forumisti, stimati moderatori si consultanti ai forumului va urez un Nou An cu bucurii. La multi ani! Sunt in curs de finalizare a actelor unei ... (vezi toată discuția)