Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon de scutire Tva pentru Franta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon de scutire Tva pentru Franta

Buna ziua,puteti sa imi spuneti si mime va rog care ar fi plafonul de scutire tva pe teritoriul frantei? Eu am firma deschisa in romania ne platitoare de tva si toata incasarile le fac in franta.As vrea sa stiu baremul lor pentru ca am inteles ca trebuie sa nu depasesc baremul din franta atata timp cat fac toate incasarile in franta,in romania voi plati doar impozitul de 3% pe venit si nimic mai mult.
Va multumesc
Forma de organizare banuiesc ca este SRL.
Facturile le emiteti din cate inteleg din Romania.
Pentru a emite facturi in spatiul intracomunitar trebuie sa fiti platitor de tva inregistrat pentru operatiunile din Romania si intracomunitar sau doar pentru operatiunile intracomunitare.
De asemenea trebuie sa fiti inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Factura e veti emite fara tva,cu taxare inversa.
In tara veti/sau nu-depune D 300 in functie de felul in care va inregistrati platitor de tva.
D 390 este obligatoriu de depus.
In ceea ce priveste impozitul in functie de cifra de afaceri veti fi platitor de impozit pe venit sau profit.