Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Copil cu malformatie congenitala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Copil cu malformatie congenitala

Buna ziua ,am o prietena care are o fetita de 6 ani cu o boala cardiaca ;bloc antiventricular complet congenital,caz de o stimulare permanenta epicardica VVIR,a primit o indemnizatie de 600 pana acuma ,de anul acesta i s-a spus la comisie ca se incadreaza la grad accentuat ,a anteles ca i se va lua indemnizatia,mentionez ca tatal a decedat acum 2 ani ocreste doar mama .Intrebarea noastra este de ce i se v-a retrage imdemnizatia daca boala copilului nu s-a vindecat si v-a face toata viata operatii pentru schimbarea de stimulator.Multumesc.
Copilul cu handicap grav beneficiaza de alocatie de stat in conditiile si in cuantumul prevazut de lege, majorat cu 100%, acordata de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri in cuantum de 91 lei+
indemnizatie de insotitor in cuantum de 461 lei sau asistent personal.
Copilul cu handicap accentuat beneficiaza de alocatie de stat in conditiile si in cuantumul prevazut de lege, majorat cu 100%, acordata de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale si de buget personal complementar lunar, indiferent de venituri in cuantum de 68 lei
Din precizarea dv rezulta ca prin comisia de expertiza medicala persoane cu handicap a fost modificata incadrarea in grad de handicap
Prietena dv are dreptul sa sesiseze oficial comisia superioara de expertiza medicala,in vederea reexaminarii documentelor medicale si starii de fapt a bolnavului