Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... garantia de conformitate L 449/2003
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

garantia de conformitate L 449/2003

Buna ziua.
Doresc sa readuc in discutie problema garantiilor de conformitate acordate in baza Legii nr. 449/2003.
Art.9 din Lege 449/2003: "Vanzatorul este raspunzator fata de consumator pentru orice lipsa a conformitatii existenta la momentul cand au fost livrate produsele"
Art.18 din Lege 449/2003: "Pana la proba contrara, lipsa de conformitate aparuta in termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezuma ca a existat la momentul livrarii acestuia........."
Art. 16 din Lege 449/2003: " Raspunderea vanzatorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajata daca lipsa de conformitate apare intr-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului."
Intrebari:
1. Ce se intampla in cazul in care lipsa de conformitate apare dupa 6 luni de la livrarea produsului si cum intervine raspunderea vanzatorului in acest caz?
2. In ce moment intervine garantia comerciala acordata produsului?
Multumesc
Buna Ziua.
Am cumparat o masina second hand de la o mare firma din Bucuresti la care nu am primit garantia, masina avea revizia si ITP a fost facut atunci, la 3 zile in mijlocul traficului am ramas fara frane. si am mers tractat la service .......................................... masina pierde si ulei. Am mers la firma respectiva si am cerut garantia pentru ca eu am crezut ca in "maldarul" ala de acte am si garantia si am fost informat ca la masini second-hand in Romania firmele nu dau garantie "teapa mea". Am apelat la OPC si am primit un raspuns ca daca o firma nu spune ca da garantie sau nu afiseaza atunci nu este obligata sa imi dea garantie si asta e. Asa ca pe legea mai sus mentionata inteleg de la OPC ca produsele second-hand au garantie daca vrea vanzatoru, si banuiesc ca si la cele noi e la fel. Am cerut OPC raspunsul si in scris si il voi face public, pentru ca toate firmele sa poata dormi linistite, in Romania nu se da garantie decat daca vreti.
Legat de "contradictiile" din legea 449/2003 :

a. daca se descopera o lipsa de conformitate in primele 6 luni, se prezuma culpa comerciantului. Practic are loc o rasturnare a sarcinei probei. In acest termen nu consumatorul face dovada existentei viciului lucrului in momentul incheierii contractului, ci comerciantul/producatorul trebuie sa gaseasca mijloace de exonerare a raspunderii : consumatorul nu a respectat conditiile de utilizare, transport,manipulare, etc. Ratiunea consta in nevoia de a-l proteja pe cumparatorul consumator. Se considera ca din moment ce un produs are un termen mediu de utilizare de 3 ani (e un exemplu), iar el se strica in primele 6 luni, vina e a fabricantului.
b.termenul de 2 al garantiei este imperativ pentru bunurile de consum. Daca dupa cele 6 luni consumatorul reclama un viciu al lucrului, nu se mai prezuma culpa producatorului,consumatorul trebuind sa o dovedeasca.

Aceasta este parerea mea :)
leveliq a scris:

Buna Ziua.
Am cumparat o masina second hand de la o mare firma din Bucuresti la care nu am primit garantia, masina avea revizia si ITP a fost facut atunci, la 3 zile in mijlocul traficului am ramas fara frane. si am mers tractat la service .......................................... masina pierde si ulei. Am mers la firma respectiva si am cerut garantia pentru ca eu am crezut ca in "maldarul" ala de acte am si garantia si am fost informat ca la masini second-hand in Romania firmele nu dau garantie "teapa mea". Am apelat la OPC si am primit un raspuns ca daca o firma nu spune ca da garantie sau nu afiseaza atunci nu este obligata sa imi dea garantie si asta e. Asa ca pe legea mai sus mentionata inteleg de la OPC ca produsele second-hand au garantie daca vrea vanzatoru, si banuiesc ca si la cele noi e la fel. Am cerut OPC raspunsul si in scris si il voi face public, pentru ca toate firmele sa poata dormi linistite, in Romania nu se da garantie decat daca vreti.

Nu trebuie neaparat ca un bun cumparat sa aiba garantie. Orice vanzator are obligatia de a garanta pe cumparator pentru o folosire normala a bunului, adica sa-l garanteze impotriva viciilor ascunse. (Art.1352 C.Civ) Chiar daca nu aveti o garantie conventionala (un act care sa ateste acest lucru), legea va protejeaza oricum. Practic daca dumneavoastra ati fi luat la cunostinta despre aceasta defectiune nu ati fi cumparat bunul sau l-ati fi cumparat la un pret mai mic, motiv pentru care legea va permite sa formulati o actiune redhibitorie sau estimatorie.
In orice caz, observ ca mesajul dumneavoastra e de anul trecut, iar o eventuala actiune pentru raspunderea vanzatorului ar fi prescrisa acum (6 luni de la descoperirea viciului).
Chiar daca in contractul de vanzare, societatea comerciala respectiva cu care ati contractat ar fi mentionat ca nu ofera nicio garantie, aceasta clauza este una abuziva potrivit Legii nr. 193/2000, iar judecatorul ar considera-o nescrisa.
ElenaMihaela, utilizator