Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit dividende

Buna ziua,

Am depus decl 100 pentru impozit dividende 604. impozit pe venturi din dividende distri. pers fizice ( actionarii sunt 2 peroane fizice) . Spuneti-mi va rog daca este corect asa si daca in afara de 205 in februarie (dividendele fiind platite in decembrie am depus decl 100 pana la 25 ianuaire ) mai trebuie depus si altceva?
Plata sa face tot in cont bs unde se platetse si impozit profit si impozit venti salarii ?
Da, acelea sunt declaratiile 100 pentru 2013 si 205 in anul urmator.
Cateva din obligatiile fiscale datorate la bugetul de stat, care se platesc in contul unic, sunt urmatoarele:
-impozit pe venitul din salarii;
-impozit pe veniturile rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza --contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului Civil;
-impozit pe dividende distribuite persoanelor juridice;
-impozit pe veniturile microintreprinderilor;
-impozit pe veniturile din drepturi de proprietate intelectuala;
-impozit pe veniturile dividende distribuite persoanelor fizice;
.....
Multumes pentru raspuns eram nedumerita cu impozt pe dividende ca nu stima sigur daca nu trebuie ceva si in decl 112 .

Multumesc