avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit dividende

Buna ziua,

Am depus decl 100 pentru impozit dividende 604. impozit pe venturi din dividende distri. pers fizice ( actionarii sunt 2 peroane fizice) . Spuneti-mi va rog daca este corect asa si daca in afara de 205 in februarie (dividendele fiind platite in decembrie am depus decl 100 pana la 25 ianuaire ) mai trebuie depus si altceva?
Plata sa face tot in cont bs unde se platetse si impozit profit si impozit venti salarii ?
Cel mai recent răspuns: Lizuca12 , utilizator 11:01, 27 Ianuarie 2014
Da, acelea sunt declaratiile 100 pentru 2013 si 205 in anul urmator.
Cateva din obligatiile fiscale datorate la bugetul de stat, care se platesc in contul unic, sunt urmatoarele:
-impozit pe venitul din salarii;
-impozit pe veniturile rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza --contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului Civil;
-impozit pe dividende distribuite persoanelor juridice;
-impozit pe veniturile microintreprinderilor;
-impozit pe veniturile din drepturi de proprietate intelectuala;
-impozit pe veniturile dividende distribuite persoanelor fizice;
.....
Multumes pentru raspuns eram nedumerita cu impozt pe dividende ca nu stima sigur daca nu trebuie ceva si in decl 112 .

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarare dividende in decl 205 viorel_georgescu53 viorel_georgescu53 la 31.12.2011 am profit 118.909 lei pe care in 2012 il repartizez in dividende cont 457 , calculez impozit 16 % in val de 19.025 lei pe care il declar la ... (vezi toată discuția)
Calcul dividende Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca sunt corecte inregistrarile pentru distribuire dividende. Am 100000 dividende brute. Actionarii ai 60 si 40% ... (vezi toată discuția)
Dividend emiliachichisan emiliachichisan Mod de calcul al dividendelor 2015 distribuite în anul 2016.Obligatii fiscale? (vezi toată discuția)