Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividend
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividend

Mod de calcul al dividendelor 2015 distribuite în anul 2016.Obligatii fiscale?
In Cod Fiscal din 2016 impozitul pe dividende 5% aplicat la profitul brut. Atat plateste firma si asta pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care se face plata. Apoi pana pe 28 februarie 2017 trebuia sa fi declarat in declaratia 205 acest impozit platit in 2016. Separat, pentru venitul din dividende, persoana fizica trebuia sa-si declare venitul pentru plata cass.
george-neagu, moderator
numai din anul 2018, se plateste CASS,
La acea vreme persoana fizica datora CASS daca obtinea venituri exclusiv din dividende sau daca obtinea, in paralel, si venituri din drepturi de proprietate intelectuala.
Daca pe langa veniturile din dividende a avut si alte tipuri de venituri supuse CASS (salarii si asimilate salariilor, activitati independente, pensii, chirii, arenda, asocierea cu o persoana juridica, activitati agricole, silvicultura si piscicultura) nu datora CASS.