avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Stat salarii angajat 4 ore
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Stat salarii angajat 4 ore

Buna ziua. Am un angajat cu 4 ore si sal brut de 400 lei. Nu are nimic in luna in afara de orele normale de lucru =4 ore/zi. Functia de baza o are la alta societate, nu aici.
Intrebare:
1. Salariul net ar trebui sa ramana pe stat 321 lei adica
-venit baza calcul 84 lei
-impozit 13 lei
- salariul net 321 lei

2. Dar pe stat imi apare
- venit baza calcul 334 lei
- impozit 53 lei
- salariul net 281 lei
Am mai avut un salariat care avea 2 ore si 400 lei cu functie de baza aici la societatea nostra si avea netul 321 lei pe stat.
Deci, pe mine ma intereseaza cum ar trebui sa apara pe stat acest salariat cu 4 ore si 400 lei. Care varianta din cele doua este corecta?
Multumesc!




Cel mai recent răspuns: dianna , utilizator 11:37, 27 Ianuarie 2014
E corecta varianta a doua, deoarece:
retineri la pensie = 42 lei
retinere somaj= 2 lei
retinere sanatate= 21 lei
venit baza de calcul=400-42-2-21= 335 lei (pentru ca nu e loc de baza, nu are deduceri)

Impozit= 335*16%= 54 lei
rest plata 281 lei.

Toate cele bune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie 85% mela2008 mela2008 Cum pot stii care este venitul meu NET pe ultimele 12 luni daca in fiecare luna banii primiti in mana difera?? Din fisa fiscala s-ar putea deduce?? (vezi toată discuția)
Interzicerea retinerii cotizatiei pentru sindicat pe statul de plata...legal? arhontele arhontele 1.Are dreptul Ministerul sa intervina in raportul juridic dintre un angajat si angajator pentru a interzice retinerea cotizatiei sindicale? 2.Codul Fiscal nu ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu pentru contract partial de la 01 februarie Doinitza58 Doinitza58 Buna ziua, Am doua contracte de munca de cate 2 ore la doua societati diferite cu salariile brute de 1000 lei respectiv 875 lei. In luna ianuarie salariile ... (vezi toată discuția)