Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Stat salarii angajat 4 ore
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Stat salarii angajat 4 ore

Buna ziua. Am un angajat cu 4 ore si sal brut de 400 lei. Nu are nimic in luna in afara de orele normale de lucru =4 ore/zi. Functia de baza o are la alta societate, nu aici.
Intrebare:
1. Salariul net ar trebui sa ramana pe stat 321 lei adica
-venit baza calcul 84 lei
-impozit 13 lei
- salariul net 321 lei

2. Dar pe stat imi apare
- venit baza calcul 334 lei
- impozit 53 lei
- salariul net 281 lei
Am mai avut un salariat care avea 2 ore si 400 lei cu functie de baza aici la societatea nostra si avea netul 321 lei pe stat.
Deci, pe mine ma intereseaza cum ar trebui sa apara pe stat acest salariat cu 4 ore si 400 lei. Care varianta din cele doua este corecta?
Multumesc!

E corecta varianta a doua, deoarece:
retineri la pensie = 42 lei
retinere somaj= 2 lei
retinere sanatate= 21 lei
venit baza de calcul=400-42-2-21= 335 lei (pentru ca nu e loc de baza, nu are deduceri)

Impozit= 335*16%= 54 lei
rest plata 281 lei.

Toate cele bune