Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Esalonare datorii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Esalonare datorii

Doresc sa solicit Administratie fiscale esalonarea datoriilor( TVA, impozit salarii).
Ce documente trebuiesc depuse?
In conditiile in care se aproba ce se intampla cu penalitatile de intarziere si dobanzile?
sunt prinse in esalonare
documentatia e cam stufoasa depuneti mai intai cererea si dupa dosarul cu celelalte dar va spune inspectorul ce va trebuie .cel mai urat e planul de redresare .
Ordin nr 1853 2011
În cazul persoanelor juridice, la cererea de acordare a eşalonării de plată se anexează şi următoarele documente:
a) copia ultimei situaţii financiare anuale depuse la oficiul registrului comerţului/organul fiscal competent, după caz;
b) situaţia încasărilor şi plăţilor pe ultimele 6 luni anterioare datei depunerii cererii de acordare a eşalonării la plată, conform modelului prevăzut în anexa nr. 3;
c) copia ultimei balanţe de verificare;
d) programul de restructurare sau de redresare financiară semnat de reprezentantul legal al contribuabilului, care va conţine şi argumentarea posibilităţii plăţilor pe perioada solicitată la eşalonare;
e) situaţia privind indicatorii orientativi şi alte informaţii, prevăzută în anexa nr. 6.
(6) În cazul persoanelor fizice, la cererea de acordare a eşalonării la plată se anexează şi următoarele documente:
a) registrul-jurnal de încasări şi plăţi sau, după caz, acte prin care se dovedesc veniturile contribuabilului pe ultimele 6 luni anterioare datei depunerii cererii de acordare a eşalonării la plată;
b) programul de redresare financiară sau orice alt document similar care va conţine şi argumentarea posibilităţii plăţilor pe perioada solicitată la eşalona