Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As dori sa aflu cand as putea iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As dori sa aflu cand as putea iesi la pensie

As dori sa aflu cand as putea iesi la pensie :sunt nascuta in iunie 1958 si am lucrat din 04.10 1978 -25.09.1994 : 14.12 . 1994 - 01.09.2010 : 24.11.2010 pana in prezent. Mentionez ca in perioda 04.10.1978 pana la 01.08.1991 am lucrat in grupa a II a de munca 100%.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns , dar eu stiam ca la un an de gr a II a se scad 3 luni. S-a schimbat calculul pentru grupe?
12 ani de grupa II-a in procent de 100%,aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent)de 3 ani(3 luni/an).
O reducere cu 2 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
Multumesc pentru raspuns , dar as mai avea o intrebare : cand as putea iesi la pensie anticipata fara penalizare?
Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 1 luna, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare la pensie de 39 de ani si 1 luna.