Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sunt nascuta in 10 martie 1958 , angajata din februarie 1978 si pana in prezent fara intrerupere , adeverinta de grupa 2 de munca -100% de 11 ani , varog daca puteti sa-mi spuneti cand ma pot pensiona si cu ce fel de pensie ( de drept , anticipata sau anticipata partial si cu ce penalizare daca e cazul. Multumesc
Limita de varsta la 59 de ani,
Pensie anticipata(fara penalizare)la acest moment.
asadar pot sa-mi depun dosarul. MULTUMESC
Da.
11 ani de grupa a II-a in procent de 100% aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 9 luni(3 luni/an).
36 de ani si 6 luni(cat aveti)+ 2 ani si 9 luni = 39 de ani si 3 luni.
Conditiile sunt:
Varsta 56 de ani-indeplinita
Stagiu 39 de ani - indeplinita
In conditia de stagiu de 39 de ani,nu trebuie sa aveti stagiu asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).