avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sunt nascuta in 10 martie 1958 , angajata din februarie 1978 si pana in prezent fara intrerupere , adeverinta de grupa 2 de munca -100% de 11 ani , varog daca puteti sa-mi spuneti cand ma pot pensiona si cu ce fel de pensie ( de drept , anticipata sau anticipata partial si cu ce penalizare daca e cazul. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:31, 17 Septembrie 2014
Limita de varsta la 59 de ani,
Pensie anticipata(fara penalizare)la acest moment.
asadar pot sa-mi depun dosarul. MULTUMESC
Da.
11 ani de grupa a II-a in procent de 100% aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 9 luni(3 luni/an).
36 de ani si 6 luni(cat aveti)+ 2 ani si 9 luni = 39 de ani si 3 luni.
Conditiile sunt:
Varsta 56 de ani-indeplinita
Stagiu 39 de ani - indeplinita
In conditia de stagiu de 39 de ani,nu trebuie sa aveti stagiu asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata feliciatimisoara feliciatimisoara sunt nacuta in 11. 12 .1958 .:frantic:doresc pensie anticipat lucrez din 1977 am 36 de ani de munca dintre care 10 ani grupa a2a voi avea 56 de ani in luna ... (vezi toată discuția)
Pensie corneliaion corneliaion Buna ziua, ma numesc Ion Cornelia si sunt Nascuta in 23 /10/1958 Am 36 de ani în Câmpul Muncii ,12 de ani lucrati in grupa II de Munca si 3 Copii nascuti ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata draguta58 draguta58 Sunt nascuta in iulie 1958, lucrez din august 1983 fara intrerupere, cu 8 ani si 7 luni incadrata in gr. a 2-a de munca ( mentionati si in cartea de munca), un ... (vezi toată discuția)