Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

sunt nacuta in 11. 12 .1958 .:frantic:doresc pensie anticipat lucrez din 1977 am 36 de ani de munca dintre care 10 ani grupa a2a voi avea 56 de ani in luna decembrie cand pot iesi la pensie anticipat motivez ca nu mai pot lucra noaptea adica schimbul 3 am cam obosit va multumesc de raspuns:flowersblue:

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 6 luni(3 luni/an).
36 + 2 ani si 6 luni = 38 si 6 luni stagiu de cotizare.
-O reducere cu 2 ani a vrstei standard de pensionare.
Limita de varsta la 59 de ani si 3 luni.

Decembrie 1958 │Martie 2020 │ 61/3 │ 31/3 │ 15

61 de ani si 3 luni - 2 ani = 59 de ani si 3 luni.

Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 3 luni(31 si 3 + 8),fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 27%.