Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Felicia 11-12-1958 timisoara , am 56 de ani , 36,6 ani de lucru cu tot cu somaj , doresc sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat si cat va fi diminuarea , la 31 de ani de lucru va fi diminuarea de 45% sau la 35 de ani , va rog sa ma lamuriti! am lucrat la tigarete si in anul 2003 sa da-t 2 ani de ordonanta cu nr 8-2003 ,doresc sa stiu daca intra la vechime in cartea de munca.,as mai pune la vechime mai 2 ani si nu ar mai fi diminuarea asa de mare ,as avea 38,6 ani de lucru. Mai am o nelamurire am lucrat la tigarete grupa a2a din 1993-2003 ,10 ani si m-i s-a eliberat adeverinta de grupa a2a doar pe perioada 1993-2001 ,poate ma lamuriti ,! ceva a facut guvernul a da-t ceva legi! cat. dava se poate cam cata pensie voi avea si penalizarea va rog . va multumesc . Felicia.
1. Spuneti exact cat ati lucrat in gr. a II-a de munca (ani/luni) si in ce procent.

2. Aceste date le aveti inregistrate in carnetul de munca.
domnule am lucrat in grupa a 2 adin anul 1993-2003 ,10 ani am lucrat in grupa. intrebarea mea este sa ma lamuriti daca cei 2 ani de ordonanta 8-2003. va rog sa ma lamuriti la 36,6 ani cat va fi penalizarea ? va multumesc mult ! respect! si poate stiti cat va fi pensia mea la anticipat partiala dupa 36,6 ani .multumesc !
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/3 - 2/0 = 59 de ani si 3 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni (36/6 + 2/6 = 39 de ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 3 luni, in martie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in martie 2015.

4. Puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 3 luni, incepand cu luna martie 2015, daca veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni (dvs. va mai trebuie 3 luni).

5. Asadar daca mai realizati 3 luni de stagiu de cotizare puteti solicita (oricand, incepand cu luna martie 2015) pensie anticipata care va fi egala cu pensia pentru limita de varsta.

6. Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu data de 11.03.2015 pensia va fi diminuata cu 2,25% pana la 11.03.2018 cand pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

7. - Nu va poate spune nimeni cat va fi cuantumul pensiei.

- Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
domnule tudorel va rog la mine este total 36,6 ani de munca ,am scazut totul si grupa si somaj am ramas cu 36,6 ani munca curat. va rog cat va fi diminuarea ptr pensie anticipat partiala ? felicia nascuta in 1958 11,luna 12. va rog sa ne spuneti la 35 de ani munca este penalizarea 45% sau la 31,3 luni este 45^ va rog sa ne lamuriti ! va multumim ,va dorim multa sanatate domnule tudorel.astept raspunsul dumneavoastra !multumim mult.
1. - Pensia anticipata partiala se calculeaza ca si pensia pentru limita de varsta dupa care se aplica un procent de diminuare de 0,75% pentru fiecare luna de diminuare.
- Diminuarea nu are legatura cu numarul de ani de cotizare realizati peste stagiul de cotizare de 31 ani si 3 luni.

2. Daca solicitati pensie anticipata partiala cu luna martie 2015 diminuarea, pentru cele 36 de luni de anticipare, este de 27% (36 de luni x 0,75%).