Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Sunt nascut in luna octombrie 1954.Am un stagiu de cotizare de 42 ani si 1 luna din acest stagiu 13 ani sunt lucrati in grupa a2a procent 100%,In luna aprilie 2015 am depus dosarul de pensionare, fara a depune adeverinta care sa ateste grupa a2a .Am primit decizia de pensionare cu un stagiu total de cotizare de 42 ani si 1 luna, punctaj de 1,2450 , valoarea pensiei 1034lei, cu o diminuare de 419 lei, In data de 30 mai 2016 depun adeverinta care atesta ca am lucrat 13 ani in grupa a2a. In data de 4 iulie 2016 primesc o noua decizie cu un total stagiu de cotizare de 45 ani si 4 luni, punctaj 1,33646 , valoarea pensiei 1165 cu o diminuare de 210 lei.Concluzia mea este ca pensia este anticipata partiala , deci diminuata. Ce stagiu total de cotizare trebuie sa am casa primesc pensie anticipata nediminuata?
Va multumesc.
43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universiatare de zi, pensie de invaliditate).