Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

DACA PENSIA ANTICIPATA PATIAL ESTE 1047 CU PENALIZARE 30LUNI CIT VA FII PENSIA LA LIMITA DE VIRSTA....
Depinde cand v-ati deschis drepturile si ce stagiu asimilat ati avut neintrat in calcul.
PE DATA DE 8 01 2018 AM PRIMIT DECIZIA DE PENSIE....
Trebuiesc mai multe date.
Nu se poate raspunde.
Scrie in decizie cat este pensia nediminuata.
La aceasta la trecerea la limita de varsta mai intra in calcul stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Daca ati avut asa ceva.
PENSIA NEDIMINUATA ESTE 1097 CU DIMINUARE DE 4.5% PE 30 LUNI.STAGIUL TOTAL DE COTIZARE ESTE DE 39 SI 5 LUNI
Din datele postate rezulta:
Este vorba despre o femeie nascuta in 08/07/1958
Daca nu are stagiu asimilat va ramane cu acelasi punctaj mediu anual de 1,096xx
Asta inseamna ca la trecerea la limita de varsta cuantumul pensiei va = punctajul mediu anual actual x valoarea punctului valabil la data de 08/07/2020