avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

DACA PENSIA ANTICIPATA PATIAL ESTE 1047 CU PENALIZARE 30LUNI CIT VA FII PENSIA LA LIMITA DE VIRSTA....
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:24, 2 Februarie 2018
Depinde cand v-ati deschis drepturile si ce stagiu asimilat ati avut neintrat in calcul.
PE DATA DE 8 01 2018 AM PRIMIT DECIZIA DE PENSIE....
Trebuiesc mai multe date.
Nu se poate raspunde.
Scrie in decizie cat este pensia nediminuata.
La aceasta la trecerea la limita de varsta mai intra in calcul stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Daca ati avut asa ceva.
PENSIA NEDIMINUATA ESTE 1097 CU DIMINUARE DE 4.5% PE 30 LUNI.STAGIUL TOTAL DE COTIZARE ESTE DE 39 SI 5 LUNI
Din datele postate rezulta:
Este vorba despre o femeie nascuta in 08/07/1958
Daca nu are stagiu asimilat va ramane cu acelasi punctaj mediu anual de 1,096xx
Asta inseamna ca la trecerea la limita de varsta cuantumul pensiei va = punctajul mediu anual actual x valoarea punctului valabil la data de 08/07/2020

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipată Manea Alin Iulian Manea Alin Iulian Bună ziua, a-și dori să aflu păreri și/sau opinii despre cei care știu despre această pensie anticipată. Tatălui meu i-a venit acum 2 zile decizia de ... (vezi toată discuția)
Poate creste punctajul pensiei fara documente suplimentare? riadna56 riadna56 Buna ziua am iesit la pensie anticipata partial la data de 01.06.2012 cu un punctaj de 1,84225.In luna ianuarie 2013 punctajul a crescut la 1,95279. La ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Geo Ivan Geo Ivan Buna ziua , Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : - am primit decizia de acordareaa pensiei anticipate partiale / 23,03,2018 în care se spune ca : ... (vezi toată discuția)