avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare si incheiere cim in aceeasi zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare si incheiere cim in aceeasi zi

Buna ziua!
Am urmatoarea problema:
- un cim expira pe data de 06.02.2014 si trebuie incetat deoarece nu mai poate fi prelungit( este al 2 lea cim consecutiv pe durata determinata si a fost prelungit pana la maxim 12 luni) .
- apoi inchei un alt cim tot pe durata determinata de 2 luni ( al 3 lea cim consecutiv) cu data de 06.02.2014.
- cand dau revisal pentru incepere activitate ? ca daca incepe cu data de 06.02.2014, ar trebuie transmis revisal cu data de 05.02.2014.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:15, 30 Ianuarie 2014
dupa parerea mea, in data de 05.02.2014 trebuie operata si incetarea si angajarea ambele cu data de 06.02
revisalul la incetare se transmite in ziua incetarii, nu?
Intr-adevar, incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2014
ana-cer, moderator
multumesc, si cu transmiterea revisal pt. urmatorul cim, cum procedez?
Angajarea unui salariat se completeaza si se transmite in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.

Alte discuții în legătură

Pensionare limita de varsta Ilie88 Ilie88 Buna ziua, Am un salariat care a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta (reducere varsta standard de pensionare pt conditii deosebite) si ... (vezi toată discuția)
Transformare cim perioada determinata in nedeterminata mirela2000 mirela2000 Buna ziua, Cum pot transforma CIM din durata determinata in durata nedeterminata fara a se pierde nici o zi de lucru pentru salariat? Este suficient un act ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata! cristin20 cristin20 Ce presupune trecerea angajatilor de pe o firma pe alta a aceluiasi angajator? intocmirea dosarelor de personal, operare si transmitere revisal a CIM cu o zi ... (vezi toată discuția)