Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Echipament de lucru pe bani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Echipament de lucru pe bani

La firma la care m-am angajat de curand mi s-au solicitat bani pe echipamentul de lucru.Primul echipament m-a costat 50% din valoarea sa urmatorul trebuind sa-l achit 100%.Intreband de ce trebuie sa-mi platesc echipamentul mi s-a spus ca echipamentul de lucru se plateste , gratuit fiind doar echipamentul de protectie.Puteti sa-mi spuneti ce prevede legea ? Care e diferenta intre echipament de lucru si echipament de protectie ? Salopeta este echipament de lucru sau de protectie ? E legal sa se plateasca echipamentul ?
1. Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca
Art. 13. - In vederea asigurarii conditiilor de securitate şi sanatate in munca şi pentru prevenirea accidentelor de munca şi a bolilor profesionale, angajatorii au urmatoarele obligatii:
s) sa acorde obligatoriu echipament individual de protectie nou, in cazul degradarii sau al pierderii calitatilor de protectie.
....

2. HG nr. 1.048/2006
privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru utilizarea de către lucrători a echipamentelor individuale de protecţie la locul de munca
ART. 10
(1) Echipamentul individual de protecţie se distribuie gratuit de angajator, care asigura buna sa funcţionare şi o stare de igiena satisfăcătoare prin intermediul întreţinerii, repararii şi inlocuirilor necesare.
....

3. In ceea ce priveste echipamentul de lucru (salopeta, halat, etc.) acesta se suporta jumatate de catre angajat si jumatate de catre angajator, daca in ccm aplicabil sau in reg.intern nu se prevede altfel.