Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... firma aflata in reorganizare- recuperari creanta
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

firma aflata in reorganizare- recuperari creanta

intrebare:
daca o firma este aflata in reorganizare mai poate face plati catre creditori?

am primit o invitatie la mediere de la un creditor , firma pt care activez este aflata in reorganizare. ma gandesc sa nu platesc. ce credeti exista mijloace legale de recuperare a creantei?
Buna ziua,

Ce mediere? Pentru ce? Ei nu au cum sa va execute silit si nici sa va dea in judecata, totul e suspendat. Doar se pot inscrie la masa credala. Trimiteti la mediator notificarea oprivind deschiderea procedurii, cel mult.
Nu raspundeti invitatiei la mediere. Nu exista mijloc legal prin care sa fiti obligat la plata, intrucat nu mai pot fi formulate actiuni imp societatii respective
Stimati Domni,

In timpul procedurii insolventei se pot face plati; creantele nascute in timpul procedurii vor fi platite confrom documentelor din care rezulta (vezi art. 64 al. 6 din Legea 85/2006 "Legea").

Presupun ca este vorba de creante nascute ca urmare a desfasurarii activitatii in procedura reorganizarii - in lipsa carora societatea nu ar putea fiinta ex. furnizori.

Daca nu sunt platite, acel creditor poate cere intrarea in faliment.

Daca este vorba de alta situatie, intr-adevar, raspunsurile colegilor mei sunt adevarate (cf. art 36 din Lege, orice actiune impotriva celui intrat in insolventa este suspendata de drept).

Alexandru Luciu