Forum Discuţii juridice Executare silită Speta executare silita datorii
Discuție deschisă în Executare silită

Speta executare silita datorii

Buna ziua , Se da urmatoarea speta :
Sotia este executata silit de catre fisc pentru datorii , ea nu detine pe numele ei nici o propiretate care poate fi executata silit , dar este casatorita si sotul are pe numele sau un apartament .
Legal sotia are dreptul la 1/3 din acel apartament

Intrebarea este urmatoarea: Se poate executa silit de catre fisc acea 1/3 parte , in conditiile in care apartamentul nu este pe numele sau? , adica se poate cere partajul la asa ceva? in instanta?

Va multumesc anticipat!
pynu, utilizator
E bun propriu, nu comun. Sotia are un drept de creanta pt plata ratelor, nu un drept de proprietate.
Creditorul nu va cere partajul ca nu are pe ce.
Raspunsul dat anterior dat de catre moderator este corect si sunt de acord cu acesta! Bunul este propriu, al dvs, ci nu comun, asa incat nu poate fi urmarit de catre Fisc ptr datoriile sotiei!