Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Femeie, nascuta 21.11.1960, grupa a II-a 16 ani 4 luni 100%, vechime 34 ani 3 luni.
Va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie (toate variantele de pensionare).
Va multumesc!

Anii de grupa aduc;
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni/an).
34 ani si 3 luni + 4 ani = 38 ani si 3 luni total stagiu de cotizare.
O reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard(61 ani si 11 luni)de pensionare.
Limita de varsta la 58 de ani si 5 luni(61 si 11- 3 si 6).
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 ani si 11 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 ani si 11 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea poate fi de 13,5%.