avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Femeie, nascuta 21.11.1960, grupa a II-a 16 ani 4 luni 100%, vechime 34 ani 3 luni.
Va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie (toate variantele de pensionare).
Va multumesc!

Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:20, 30 Ianuarie 2014
Anii de grupa aduc;
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni/an).
34 ani si 3 luni + 4 ani = 38 ani si 3 luni total stagiu de cotizare.
O reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard(61 ani si 11 luni)de pensionare.
Limita de varsta la 58 de ani si 5 luni(61 si 11- 3 si 6).
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 ani si 11 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 ani si 11 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea poate fi de 13,5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii anticipate Ileana59 Ileana59 Buna ziua Sotia mea implineste 55 de ani la 2 mai 2014,si are o vechime in cimpul munci de peste 30 de ani din care 17 ani in grupa a II As dori sa ... (vezi toată discuția)
Referitor pensie anticipata partiala ppxxpp ppxxpp Buna dimineata. Ma numesc Andrei Paula sunt nascuta la 24 09 1960 si as vrea sa stiu daca la pensia anticipata partial se adauga si cei 21 ani si 4 luni de ... (vezi toată discuția)
Pensie niculinapopa niculinapopa Buna ziua, Sunt nascuta pe data de 25 iunie 1958, am 34 ani si 6 luni vechime in munca si 10 ani grupa 2 de munca.Va rog sa-mi spuneti cand pot sa -mi depun ... (vezi toată discuția)