avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie- gr a 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie- gr a 2 de munca

Pe decizie din 12.2008 are 41 ani, 16 zile stagiu total, cu punctaj de 0.91173, pensie 624 din 01.01.2009, 19 ani, 3 luni si 22 zile grupa a doua de munca- cotizare la stat conf lg 3/1977. Mai jos in decizie mai scrie: stagiu aferent gr1 si 2 de munca 4 ani si 9 luni. Ulterior a depus o cerere si i s-a marit punctul la 1.02754. I s-a calculat corect punctajul aferent grupei a doua de munca?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 22:33, 17 Februarie 2015
Daca aveati toti anii 37 si 3 luni in grupa II-a,cresterea ar fi fost cu 25%.
Aveti aproximativ 50% din acestia,iar majorarea este de 12,70222%.
Deci este corect.
0,91173x112,70222%=1,02754
Multumesc.

Mai am o intrebare: in calculul pensiei se iau salariile brute/nete trecute in cartea de munca? Stiu ca se pot duce adeverinte care dovedesc sporurile suplimentare primite de asigurat pana in 1992. Dupa 1992 se trec sporul de vechime si cel de grupa in cartea de munca. Insa stiti daca exista cazuri in care , dupa anul 2000 salariul trecut in cartea de munca si cel din declaratiile trimise la Bugetul asigurarilor sociale sa fie diferit? Multumesc
Dupa aprilie 2001 se culeg datele die adeverinta de stagiu de cotizare ( salariul brut). Va puteti verifica cerand de la casa de pensii o adeverinta de stagiu de cotizare ( costa 15 lei) si cereti si o copie dupa buletinul de calcul al pensiei+ perioadele contributive - sunt la dosarul de pensie.
Am revenit. Am cerut adeverinta de cotizare si a depus tatal meu in mai 2014 cerere de recalculare. I s-a transmis ca nu I se modifica pensia si ca nu au facut nici o referire la aceasta adeverinta, daca se ia sau nu in calcul
Stagiul de cotizare dupa 01.04.2001 se ia din declaratiile depuse de angajator. Acea adeverinta era pt verificare nu pt recalculare.
Recalculare se face doar in baza unor noi adeverinte cu sporuri care nu au fost luate in calculul initial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensii 2024, acord global, etc. buna ziua. as dori ... DC 57 DC 57 Recalculare pensii 2024, acord global, etc. Buna ziua. As dori sa aflu ce se intelege prin : Perioada de cotizare mai mare de 25 ani ( pt care se acorda ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei pentru grupa ii de munca, în baza legii nr. 263/2010 dmtr dmtr Din luna martie 1999, am fost pensionar pe caz de boala iar din luna februarie 2010 sunt pensionar la limita de varsta. Sunt nascut la data de 28.08.1948, ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza o pensie ? ionut_xlr ionut_xlr Buna ziua. Ma intereseaza cum se calculeaza o pensie. Persoana respectiva are 52 ani si a iesit la pensie anul trecut pentru invaliditate de gradul 2. Are 37 ... (vezi toată discuția)