avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Problema investitii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Problema investitii

Am preluat contabilitatea unei societati si am descoperit o situatie pentru a carei solutionare am nevoie de sfaturi.
Pe societate s-a construit o cabana turistica cu ajutorul unei firme de constructii care a efectuat lucrarile si a emis facturi pe masura finalizarii cate unui obiectiv.
In contabilitate aceste facturi s-au inregistra in contul 231 care,la 31.12.2013 prezinta o valoare de 1.890.000 lei si mai exista un cont 231.1 cu suma de 20000 lei ce provine din tot felul de cheltuieli cu diverse taxe,autorizatii,avize,racordari..etc.Total investitii 1.910.000 lei
Acum vine problema : am descoperit ca in urma cu 2 ani,respectiv in decembrie 2011 Primaria a emis Proces verbal de receptie FINALA semnat de persoane autorizate,unde se precizeaza ca valoarea situatiei de plata a lucrarilor de constructii supuse receptiei finale este de 1.260.000 lei.
Acest PV nu a fost inregistrat in contabilitate in cont 212 din cont 231 nici pana in prezent 31.12.2013.
Ce se intampla acum ? inregistrez cladirea la 31.12.2013? ce fac cu diferenta de valoare (cont 231= 1.910.000- 1.260000 pv=650000 lei) ?
pot inchide si aceasta diferenta chiar daca nu am alt document ptr.aceasta valoare ?
Daca ar fi sa se vanda aceasta cabana, care este regimul TVA din cauza acestei situatii ? daca ar fi fost inregistrata in 2011 in baza PV.si vanduta in 2014 nu ar mai fi fost considerata constructie noua si era scutita de TVA la facturare, dar daca va fi inregistrata contabil la 31.12.2013 si vanduta in 2014 va fi considerata constructie noua si se va factura TVA ?
Mentionez ca aceasta cabana nu a fost niciodata in folosinta pentru ca nu este gata pentru a fi utilizata (lipsesc finisaje interioare)
Va multumesc si va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta situatie corect din punct de vedere contabil si fiscal.

Alte discuții în legătură

Inregistrare in contab. rata lunara sacko sacko Buna In ce cont se inregistreaza valoarea unei facturi ce reprezinta rata 1/2/3.....aferent contract nr. 1 din august 2010. Mentionez ca este vorba de o ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva vanzare cladire RAMONICI RAMONICI Buna ziua. Am nevoie de ajutor . In august 2007 s-au construit pe firma 3 vile in vederea vanzarii . August 2007 este luna in care s-a semnat procesul verbal ... (vezi toată discuția)
Lucrari de autorizatie yssas yssas buna ziua! as dori sa imi spuneti ce se poate face in situatia data. o persoana juridica isi construieste o cladire pe baza unei autorizatii de construire. i ... (vezi toată discuția)