Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

cind esti in concediu medical pttr. o boala obisnuita sa zicem o luna si pe urma faci intrerupere o luna si din nou iei concediu medical cine plateste concediu medical ?angajatorul tot concediu sau o parte si casa de asigurari.Concediu medical se considera stagiu la pensie sau la somaj
1. Toate indemnizatiile pentru concediu medical sunt platite de angajator care recupereaza apoi banii (in conditiile legii) de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

2. Din indemnizatia de conecdiu medical se retine si contributia pentru pensie, deci conecdiul medical este stagiu de cotizare la pensie.

3. Perioada de concediu medical nu este stagiu de cotizare la somaj cu exceptia primelor 5 din zile din fiecare concediu medical initial care sunt suportate la plata de angajator.