Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Stiti cumva daca medicalele aduse de salariati si care sunt suportate de angajator mai trebuie depuse la casa de sanatate?
1. Toate certificatele de concediu medical se depun la angajator care le plateste si apoi recupereaza banii de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

2. Angajatorul suporta numai plata primelor 5 zile din concediile medicale initiale (cu exceptia conecdiului de risc maternat si a concedilui de maternitate care sunt suportate integral de CJAS.

3. Recuperarea banilor de la CJAS se face conform prevederilor OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate.